İlk yardım,

Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlıkçıların yardımı sağlanıncaya kadar hayatın kurtarılması  ya da halihazır durumu muhafaza edebilmek amacı ile olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç-gereçle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

Kaza yerinde ilk beş dakika içerisinde uygulanacak etkili bir ilk yardım ile ölümleri önlemek mümkündür. Kazaların yanında, deprem gibi olağanüstü afetlerde en çok hayat kurtaranlar bizzat halkın kendisi olmuştur. Üstelik ülkemizde yaşanan trafik kazaları sonucu ölen-sakat kalan insanların sayısına bakıldığında olay çok daha dehşet vericidir.

İlk yardım yalnızca olağanüstü durumlarda değil, hayatımızın her anında bize gerekli olabilmektedir ve ilk yardımı hiç tanımadığımız birisine yapabileceğimiz gibi, sevdiklerimize hatta kendimize yapmak zorunda kalabiliriz. Ani hastalıklar, afetler, kaza, yaralanma, zehirlenme, boğulma gibi durumlarda, ilk yardım bilincinin oluşmamış olması neticesinde, yanlış nakille, bilgisizlikle, tedbirsizlikle, ihmal ve sorumsuzlukla, ikinci bir defa kurban edilerek ölen ya da sakat kalan insanlara ve kendimize karşı sorumlu olmalıyız.